Újra Budapesten a Piranesi Építészeti Kiállítás
A Piranesi-díj legutóbbi nyertese Francesca Torzo
A FUGA-ban január 16-tól láthatjuk a Nemzetközi Piranesi Építészeti Kiállítást, amelyen az Alpok-Adria régió és Közép-Európa kilenc országa mutatkozik be.
A korábbi évekhez hasonlóan idén is megtekinthető lesz a Piráni Építészeti Napokhoz kapcsolódó kiállítás Budapesten, a FUGA építészeti központban január 16. és február 4. között. Ezen az építészeti konferencián – amely világszerte a legnagyobb múltúak közé számít – ítélik oda 1989 óta minden évben a Piranesi-díjat.
A legutóbbi, novemberi rendezvényen az Alpok-Adria régió és Közép-Európa kilenc országából (Ausztria, Horvátország, Csehország, Görögország, Magyarország, Olaszország, Szerbia, Szlovákia és Szlovénia) 63 projekt indult a díjért, amelyet a nemzetközi zsűri döntése alapján Francesca Torzo építészirodája nyert meg a belgiumi Hasseltbe tervezett galériabővítéssel.
Az n09-z33 galéria a belga város Beguinage elnevezésű műemléki épületegyüttesében helyezkedik el. A zsűri véleményében a galéria térsorozatának invenciózus kialakítását és az anyaghasználatban megmutatkozó kísérletező kedvet emelte ki. Nagyra értékelték, ahogy a régi és az új észrevétlenül egymásba olvad, valamint a külső és a belső tér összekapcsolódik. Az eddig neutrális terekhez szokott kurátorok számára valószínűleg új kihívás lesz az a szokatlan hozzáállás, amellyel Francesca Torzo a galériabővítést megalkotta, de ez az új hang minden bizonnyal pozitív hatással lesz a kiállításokra és azok látogatóira is.
A galéria bővítésével egy új bejárat is létrejött, amelyet a szomszédos homlokzatokhoz hangoltak. Belül – az építész megfogalmazása szerint – egyszerű terek jól átlátható együttese következik, amelyek különböznek egymástól nagyságukban, arányaikban és a fényviszonyokból adódó atmoszférájukban.
A zsűri két dicséretet is kiadott, az egyiket a Feyferlik / Fritzer építésziroda által tervezett mariazelli bazilika és spirituális ház nyerte el, a másikat az olasz Workshop Garage, a Studiospazio terve. A 12 egyetemről beérkezett 22 hallgatói pályamű közül Antonia Gerogianni és Zoi-Niki Eleftheriadi (Thesszaloniki) kapott dicséretet a Terrain Anamorphosis elnevezésű barnamezős tervükért.
Francesca Torzo 1975-ben Padovában született, egyetemi tanulmányait Delftben, Barcelonában, Mendrisióban és Velencében végezte, professzorai között ott volt Peter Zumthor is, akinek az irodájában is dolgozott 2001-2002-ben. 2008-ban alapította meg saját építészirodáját Genovában.